Iako su hrvatski poduzetnici u 2012. ostvarili neto dobit od 4,9 milijardi kuna, što je za 33,8 posto manje nego u godini prije, a banke dobit od 2,8 milijardi kuna, što je 25,6 posto manje nego u 2011. godini, neke velike tvrtke još uvijek uredno isplaćuju velike dividende svojim dioničarima iako prinos na uloženi kapital pada već petu godinu zaredom. Naravno, iz tog kolača svoju će porciju dobiti i strani vlasnici hrvatskih tvrtki, a kada su u pitanju velike tvrtke, idućih mjeseci će, prema odlukama skupština dioničara, na račune inozemnih vlasnika sjesti 1,87 milijardi kuna. Prema podacima dividendnog kalendara Zagrebačke burze, do polovine srpnja svim dioničarima velikih kompanija bit će isplaćeno 3 milijarde kuna dividendi, a u “pripremi” su još 434 milijuna kuna vrijednih dividendnih isplata, što znači da se ukupan iznos penje na 3,44 milijarde kuna. To bi posljedično značilo da će od velikih firmi čak 54 posto dobiti biti proslijeđeno na račune izvan Hrvatske. Državi će kao vlasniku velikih kompanija ove godine u naručje pasti 183,1 milijuna kuna, a od toga će samo od Ine doći 154 milijuna kuna.
Iako su hrvatski poduzetnici u 2012. ostvarili neto dobit od 4,9 milijardi kuna, što je za 33,8 posto manje nego u godini prije, a banke dobit od 2,8 milijardi kuna, što je 25,6 posto manje nego u 2011. godini, neke velike tvrtke još uvijek uredno isplaćuju velike dividende svojim dioničarima iako prinos na uloženi kapital pada već petu godinu zaredom.
Naravno, iz tog kolača svoju će porciju dobiti i strani vlasnici hrvatskih tvrtki, a kada su u pitanju velike tvrtke, idućih mjeseci će, prema odlukama skupština dioničara, na račune inozemnih vlasnika sjesti 1,87 milijardi kuna.
Prema podacima dividendnog kalendara Zagrebačke burze, koje je objavio Poslovni dnevnik, do polovine srpnja svim dioničarima velikih kompanija bit će isplaćeno 3 milijarde kuna dividendi, a u “pripremi” su još 434 milijuna kuna vrijednih dividendnih isplata, što znači da se ukupan iznos penje na 3,44 milijarde kuna.
To bi posljedično značilo da će od velikih firmi čak 54 posto dobiti biti proslijeđeno na račune izvan Hrvatske. Državi će kao vlasniku velikih kompanija ove godine u naručje pasti 183,1 milijuna kuna, a od toga će samo od Ine doći 154 milijuna kuna.
Kao što je već uobičajeno, najveću dividendu isplatit će “Hrvatski telekom” u iznosu od 1,67 milijardi kuna (oko 130 milijuna kuna manje nego prošle godine), od čega će “Deutsche Telekomu” otići 856 milijuna kuna, a isplata je predviđena za 8. srpnja ove godine.
Privredna banka Zagreb isplatit će 847 milijuna kuna, a njezin najveći dioničar, Intesa San Paolo, 648 milijuna kuna. Potom slijedi “Ericsson Nikola Tesla” s ukupno 226 milijuna kuna dividende, od čega švedskom “Ericssonu” odlazi 111 milijuna kuna. Nadalje, “Čakovečki mlinovi” svoje će dioničare razveseliti s ukupno 7,6 milijuna kuna, “Croatia Lloyd” isplatit će 15,9 milijuna, “Končar transformatori” ukupno 16 milijuna kuna, “Siemens” 38 milijuna kuna, “HUP Zagreb” 7,2 milijuna kuna, “Tvornica stočne hrane” 8,1 milijuna kuna, te “Adris” ukupno 112 milijuna kuna.
Pri tome je, kako smo rekli, u najavi (prijedlozi nadzornih odbora koje još mora potvrditi skupština dioničara) još Ininih 343 milijuna kuna, “Plava laguna” isplatit će dividende od 59 milijuna kuna, Janaf - 20 milijuna kuna, “Imperial” - 26 milijuna kuna i “Autohrvatska” - 5,2 milijuna kuna.
Dakle, iako profiti hrvatskih tvrtki ukupno gledano jako padaju, još uvijek ostaje dovoljno da se namire neki dioničari. Naravno, u nekim slučajevima bi bilo bolje, kada je domaća ekonomija u pitanju, da taj novac odlazi na investicije i “istraživanje i razvoj” koji “bildaju” bruto domaći proizvod.
No, danas malo tko vodi računa o tome što će biti za godinu-dvije, svi gledaju kako preživjeti idući dan, pa tako i veliki i mali, domaći i strani dioničari.